top of page

İstanbul'un Papağanları

Güncelleme tarihi: 8 Haz 2020

İstanbul'da papağan mı olur diye düşünmeyin, papağanlar dünyanın bir çok şehrini mesken tutmuş ve hızla çoğalmaya devam ediyor.


İstanbul'da Boğaziçi, Gülhane Parkı, Fenerbahçe Parkı, Çamlıca gibi ağaçları bol, yeşil bölgelerden geçerken kafanızı her kaldırdığınızda sürüler halinde yemyeşil renkleri ve kırmızı gagaları ile sürüler halinde uçan papağanları görmeniz mümkün. Bir çok kişi farkında bile olmasa da papağanlar günlük hayatımıza sandığımızdan çok daha yakınlar.

İstanbul-papağanlar-kadıköy-fenerbahçe

Uzaktan bir çığlık gibi gelen sesleri, hızlı kanat çırpışları ile İstanbul semalarında kırk yıldır görülebiliyorlardı ancak son yıllarda sayıları hızla artmaya başladı. Herkesin aklına gelen soru, bu tropik kuşların İstanbul gibi kış ayları sert geçen bir şehirde nasıl yaşadıkları. Aslında İstanbul'da görülen Yeşil Papağanlar ve biraz daha büyük olan İskender Papağanları adaptasyon konusunda oldukça başarılılar kuşlar. Sert kış günlerinin nispeten kısa olduğu İstanbul gibi şehirlere rahatlıkla adapte olabiliyorlar.


Papağanların kuşlar içinde zeki bir tür olduğunu biliyoruz. Dört mevsim yaşanan coğrafyalara da hızla adapte olabildikleri için son dönemlerde İstanbul'da sayıları hızla artıyor. Sürüler halinde geziyor, sürüler halinde besleniyor ve konaklıyorlar bu da hayatta kalma ve üreme oranlarında başarılarını artırıyor.


Biraz gürültücü olsalar da İstanbul'un gökyüzünü şenlendirdikleri kesin. Sokakta yürürken seslerini mutlaka duyuran, sokak aralarında uçan, yüksek ağaçların tepelerini tercih eden papağanları belki de ileride park ve meydanların zeminlerinde görmeye başlayacağız. Papağanlar, İstanbul'un güzel ve fark edilmesi gereken renklerinden.

#istanbulpapağan #istanbulkuşları #papağan #fenerbahçe

51 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page